ROZMÓWKI
Wizyta w świątyni
Wizyta w Tajlandii nie jest kompletna bez wizyty w świątyni albo i kilku. Warto więc poznać podstawowe zasady zachowania w tych miejscach, a także kilka przydatnych słówek.
วัด łat – świątynia buddyjska
W całej Tajlandii jest ponad 40 tysięcy świątyń, a w samym Bangkoku 400-500! Najprawdopodobniej jednak w planie waszej wycieczki będą te najbardziej znane, czyli:
วัดพระแก้ว łat pra keł – Świątynia Szmaragdowego Buddy (w kompleksie Wielkiego Pałacu)
วัดโพธิ์ łat po – Świątynia Leżącego Buddy
วัดอรุณ łat arun – Świątynia Wschodzącego Słońca
W każdej świątyni spotkacie, a może i nawet porozmawiacie z
พระ pra – mnich
Jest to zresztą bardzo ciekawe słówko, bo oprócz mnicha jest też używane w słowach związanych z bogiem oraz królem. Te dwie kategorie są zresztą w tajskiej kulturze bardzo blisko spokrewnione, co ma odbicie w języku, co widać w poniższych słowach:
พระพุทธเจ้า pra putta dziao – Budda
พระมหากษัตริย์ pra mahaa kasat – Jego Królewska Mość
พระเยซูคริสต์ pra jesu krit – Jezus Chrystus
พระเจ้า pra dziao – 1. Bóg 2. Członek rodziny królewskiej
เจ้าพระยา dziao pra jaa – 1. najwyższy stopień arystokratyczny 2. nazwa głównej rzeki Bangkoku
No dobrze, a jak należy się zachowywać w świątyni? Przede wszystkim należy pamiętać, że jest to miejsce święte i chociaż wygląda inaczej niż nasze kościoły, to należy zachowywać się wobec niego z podobnym szacunkiem. Oznacza to, że należy powstrzymać się od gwałtownych ruchów, głośnych rozmów oraz zakłócania spokoju przebywających w świątyni osób. Trzeba też ubrać się stosownie, co oznacza zdjęcie nakrycia głowy, oraz strój zakrywający ramiona oraz spodnie lub sukienka za kolana. W najważniejszych świątyniach takich jak wspomniana Świątynia Szmaragdowego Buddy zasady stroju przestrzegane są jeszcze bardziej niż gdzie indziej, a przy wejściu można nawet wypożyczyć długie koszule i sarongi. Przed wejściem do każdego budynku kompleksu świątynnego, w którym znajduje się posąg Buddy należy też
ถอดรองเท้า tood rong tao – zdjąć buty